Informacje praktyczne

Nocleg na Krymie

Z czystym sumieniem polecić mogę 3 poniższe noclegi oferowane na Krymie, wszystkie prowadzone przez 3 przemiłe panie:

Alupka:

MILA:
Мила Ризванова
Крым, г. Алупка
Ул. Амет Хана Султана д.13, кв. 1
98676 УКРАИНА
e-mail: Milya2007@mail.ru
tel. 0975100135

Sudak:

OLJA:
Судак, Ул. Еременко Маршала 13
Tel. kom. 80506712341
Tel.dom. 06566 3 19 31

Bakczysaraj:

Бахчисарай, Ул. Суворова 14
Tel. 09314229133
Tel. 0999609656

Transport na Krymie

Na transport na Ukrainie (a przynajmniej na Krymie) nie można narzekać. Bilety autobusowe sprzedawane są na konkretne, ponumerowane miejsce, za bagaż należy zapłacić i dla niego jest też miejsce w bagażniku. W okresie letnim na Krymie kursuje dużo autobusów, ale też mnóstwo ludzi chce podróżować, więc warto wcześniej pomysleć o bilecie. Autobusy stoją na przystanku z karteczką na przedniej szybie, o której i dokąd odjeżdżają. Niesamowicie funkcjonalne. Oprócz dalekobieżnych autobusów kursują też tak zwane marszrutki, czyli małe busiki, których rozkładu przeważnie nigdzie nie ma, ale zawsze przyjeżdżają, gdy są potrzebne.

Orientacja

Na Ukrainie najpiękniejszy widok świata jest wręcz nienamierzalny przez przeciętnego Europejczyka niemówiącego cyrylicą. O drogę trzeba tu pytać, bo nawet jeśli mapy dobre, to może się okazać, że drogi nie ma albo wybudowano (lub wydeptano) nowe. Przystanki często nie są oznakowane, więc pytanie się na każdym kroku tutejszych jest na wagę złota. To tutejsi są najlepszymi przewodnikami i mają zawsze najbardziej aktualne informacje. Zarówno w marszrutkach, jak i autobusach należy krzyknąć, kiedy chce się wysiąść.

Jedzenie

Porcje na Ukrainie są bardzo małe (oczywiście zależy od człowieka, ale w porównaniu do innych porcji w innych krajach z mojego doświadczenia), ale też rzadko kiedy można zamówić kompletne danie: karta dań dzieli się na dania pierwsze, drugie, mięsne, garniry, czyli przystawki i desery. Każda z tych pojedyczych składowych jest jak na mój żołądek przerażająco mała. Jako wegetarianka przebywająca w słynącym z potraw mięsnych kraju, przeważnie mogłam wybierać co nieco z garnirów.

Restauracje tatarskie są cudowne, z niesamowitą atmosferą, nietrudno je znaleźć, znajdują się bliżej i dalej od Pałacu Chanów w Bakczysaraju. Obsługa fantastyczna, a jedzenie pyszne.

Ceny (czerwiec 2012)

bez zniżki studenckiej:
Pałac Chanów- 50 hr
Czufut-Kale – 40 hr
Chersonez Taurydzki (Sewastopol) – 35 hr
Kolejka na Aj-Petri – 60 hr + 20 hr za wejście na szczyt
Pałac w Liwadii – 25 hr
Massandra, fabryka win (bez degustacji) – 50 hr
Twierdza Genueńska w Sudaku – 35 hr
Ścieżka Golicyna w Nowym Świecie – 30 hr

Toalety

Toalety oddzielone od siebie (tylko!) murkiem w Odessie okazały się niczym strasznym w porównaniu do dziury w podłodze w restauracji tatarskiej. Do braku papieru toaletowego też da się przywyknąć. Najzwyczajniej w świecie należy zaopatrzyć się we własny i nie liczyć na to, że może tu czy ówdzie będzie.

Reklamy

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: