Grzyby w Niemczech

Hej ho hej ho na grzyby by się szło! Czas na trochę polskości w Niemczech. W zeszłym tygodniu wybraliśmy się na grzyby. Musieliśmy wyruszyć wcześnie rano, bo wedle naszych niemieckich kolegów musimy być „wcześnie” na łowach. Wcześnie to o 10.00. Sąsiadki z Roska o tej godzinie już smażą i suszą swoje zbiory, ale skoro nie ma konkurencji, to po co wstawać o 5.00?

I faktycznie, podczas 4,5-godzinnego spaceru po lesie jesteśmy jedynymi zbieraczami. Interesujące jest to, że Polak, który jeszcze nigdy nie był na grzybach musi się wstydzić i tłumaczyć, dlaczego. To jakby nasz sport narodowy. Oczywiście należy również znać się na najpopularniejszych grzybach. Niemcy nie mają tego problemu. Nie zbierają, bo nie są pewni, które są jadalne, a które nie. Trzeba jednak przyznać, że oni też na swój sposób celebrują grzyby i grzybobranie: chodzą na spacery po lesie z książeczkami o grzybach, przyglądają się im i porównują z tymi w książeczce lub organizują wycieczki do lasu (np. na stronie Frankfurter Stadtevents: cena 15€, w cenie wliczony jest przewodnik i omawianie znalezionych grzybów, czas trwania: 3 h, organizatorzy z góry ostrzegają, że zbiory mogą nie wystarczyć na obfity posiłek).

Ciekawostka: dozwolona ilość grzybów jest różna w zależności od landu. Obowiązuje jednak ogólna zasada: grzyby zbieramy tylko na właśny użytek, ogólnie od 1-2 kg na osobę/dzień.

Grzybobranie 2013

Grzybobranie 2013

Grzyby w Niemczech 2013

Grzyby w Niemczech 2013

Polsko-niemiecki słowniczek najpopularniejszych grzybów:

Podgrzybek – Maronenröhrling

Prawdziwek – Steinpilz

Kania – Parasolpilz

Maślak – Butterpilz

Rydz – Reizker

Kurki – Pfifferling

Reklamy
Categories: Niemcy | Tagi: , | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: